Wizyta w przychodni (specyfika miejsca, widok personelu medycznego, przebywanie pośród chorych, oczekiwanie na spotkanie) a później rozmowa z lekarzem specjalistą i samo badanie lekarskie dla wielu pacjentów bywa źródłem stresu lub co najmniej dyskomfortu. Niekiedy wynika to z oczywistego braku wiedzy, kto nas będzie badał, czy będę musiał(a) się rozebrać, na czym te badania będą polegały, co tak naprawdę nam dolega, na ile jest to poważne… Pytanie rodzą się same.
Przed wizytą u specjalisty szukamy informacji na temat potencjalnych chorób, dopasowujemy odczuwane dolegliwości do znalezionych opisów, nakręcając tym samym spiralę stresu i niepewności. Podstawowe badania zalecane przez lekarza pierwszego kontaktu często odpowiedzi nie dają a jedynie utrwalają niepokój. Podstawowe badania są jednak bardzo przydatne podczas wizyty u lekarza specjalisty. W przypadku dolegliwości lub/i podejrzenia chorób sercowo-naczyniowych lekarzem specjalistą, z którym powinniśmy się spotkać, jest lekarz specjalista kardiolog. Wizyta u kardiologa – jak to wygląda?
Wizyta u kardiologa
Moja pierwsza wizyta u kardiologa
Nie tylko wizyta u kardiologa – na każdą pierwszą wizytę u lekarza specjalisty pacjent powinien zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną (wyniki badań, wypisy ze szpitali). Lekarz kardiolog musi mieć możliwość zapoznania się z dotychczasowym przebiegiem choroby oraz zastosowanymi procedurami jej leczenia. Podczas wizyty u kardiologa pacjent nie powinien bać się zadawać lekarzowi pytań. Pacjent zwykle nie ma wiedzy medycznej i w żadnym wypadku nie powinien się tego wstydzić. To lekarz jest ekspertem w swej dziedzinie. Pamiętajmy zatem o zasadzie: nie ma głupich pytań – są tylko głupie odpowiedzi. W przypadku, gdy lekarz kardiolog zaleci kolejne badania, należy go wypytać, jak powinniśmy się do nich przygotować i na czym te badania kardiologiczne będą polegały.
Biorę leki – informować?
Bezwzględnie TAK. Pamięć ludzka płata figle w najmniej odpowiednich momentach. Dlatego przed wizytą u lekarza kardiologa powinniśmy (sami lub z pomocą kogoś) sporządzić pisemną listę przyjmowanych leków. Lista powinna być dokładna i zwierać pełne nazwy leków oraz dawki, które przyjmujemy. Jednak najlepiej, jeśli do lekarza zgłosimy się z cała dokumentacją medyczną oraz oryginalnymi opakowaniami po lekach! W tych opakowania znajdują się ulotki informacyjne dot. tego konkretnego leku. Podstawowym dokumentem informującym o leku jest ta ulotka właśnie. Bardzo istotne jest także, aby pacjent poinformował lekarza, jeśli wie, że na jakieś leki jest uczulony!
Kardiolog będzie mnie badał – jak to wygląda?
Lekarz kardiolog będzie badał przezklatkowo serce i jego okolice. Dostęp do tych okolic ciała musi być swobodny i bezpośredni. Odzież wokół klatki piersiowej okalającej serce nie pozwala przeprowadzić skutecznego badania kardiologicznego. W przypadku usg serca metodą klasyczną (echokardiografia, tzw. echo serca w klasycznym wydaniu) jest to przezklatkowe badanie za pomocą aparatu USG z głowicą dotykową podłączoną do monitora i komputera.
Przebieg: Głowica aparatu pokryta żelem (żel poprawia przepływ fal dźwiękowych) jest lekko dociskana bezpośrednio do ciała w okolicach serca. Lekarz robi to pod różnym kątem, aby uzyskać jak najlepszy obraz serca. Na ekranie monitora pojawia się echo serca, czyli obraz rysowany odbitymi falami ultradźwiękowymi. Badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne (badanie usg stosuje się np. u kobiet w ciąży, jest to bardzo popularne badanie). Pacjent po badaniu usg serca nie wymaga żadnej opieki.
Na pytania dotyczące przebiegu innych badań kardiologicznych odpowie kardiolog podczas wizyty w gabinecie.